Menü Kapat

10 Tane FPS Oyunu Önerisi

10 İyi FPS Türünde Oyun Önerileri

Bilhassa karantina günlerinde insanlar arkadaşlarıyla oynayabileceği FPS türünde oyunları araştırmakta. Bunların yanında buraya sığdıramadığım pek çok oyun olmasına rağmen kendim en beğendiğim oyunlardan size küçük bir liste hazırladım. O halde başlayalım..

1- Counter Strike: Global Offensive

cs go fps wallpaper

Neredeyse herkesin en az bir kere olsun oynadığı, oynamamış olsa bile adını kesinlikle duyduğu, dünyanın en popüler FPS oyunlarından bir tanesi. Counter Strike: Global Offensive, halk arasında söylenişi ile CS:GO.

2012 yılında piyasaya çıkış yapan oyun 8 yıl boyunca çoğu modern oyunu da gerisinde bırakmayı başarıyor. Ancak artık yeni çıkan oyunlar karşısında grafik yönünden geride kalmaya başladığını söylemek yanlış olmaz. Yeni çıkan FPS türündeki oyunlara nazaran oynanış konusunda daha sade kalmasıyla kimine göre daha çok sevilirken, kimine göre de artık sıkıcı gelebiliyor. Oyunun ücretsiz bir şekilde oynanabilmesi ise başlamanız için olumlu bir etken.

İçerisinde farklı oyun modları bulunmasına rağmen, en çok tercih edilen rekabetçi oyun modunda ya karşı takım oyuncularını tamamen saf dışı bırakmanız gerekmekte, ya da bomba kurma ve imha etme görevlerini yerine getirmeniz gerekmektedir.

2- Valorant

valorant

2020 yılında Riot Games tarafından çıkarılan oyun, kısa sürede büyük bir oyuncu kitlesi toplayıp sevilen oyunlardan birisi haline gelmeyi başardı. Yine bir çok FPS türündeki oyun gibi ölüm maçı, rekabetçi gibi modları bulunmakta. Farklı yeteneklere sahip karakterlerin bulunması ise bu oyuna güzel bir renk katmış.

Biraz Apex Legends oyununu andırsa da bir çok farklılıkla birbirlerinden ayrılıyorlar. Riot’un ülkemizde sunucuları da bulunması sebebiyle düşük pinglerde bu oyunu oynayabilmek büyük avantaj. Grafik olarak birçok oyuncuyu tatmin etmese bile basitliğini seven oyuncu sayısı da fazlaca bulunuyor. Ayrıca çok iyi bir sistem gereksinimi olmadan akıcı bir şekilde oynanabilmesi ise bir çok oyuncuyu mutlu eden özellikler arasında. Farklı karakterler, farklı silahlar gibi bir çok çeşitlilik olsa bile harita sayısının az olduğunu direkt söyleyebiliriz. 

Buna rağmen Riot Ekibi gerçekten güzel işler başarmış gibi görünüyor.

3- Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

rainbow six siege

Son zamanların en çok tercih edilen oyunları arasında yerini alan ve gün geçtikçe adından daha çok söz ettirmeyi başarabilen bir oyun. Rakiplerine göre daha çok strateji ve taktik gerektirmesinin yanında yeni başlayanlar için biraz göz korkutucu olabiliyor. Pek çok farklı yeteneklere sahip karakterlerin ve haritaların bulunmasının yanında drone, kamera gibi karşı takım hakkında bilgi alabildiğiniz özellikler de mevcut.

Az önce listemizde yer verdiğimiz oyunlara benzer olarak 5 kişi defans, 5 kişi atak tarafında yer alırken atak tarafı bombayı imha etmeye çalışır, defans tarafı da savunmaya çalışır. Valorant ve CS:GO gibi her raunt başında silah alma sistemi bulunmamasının yanında her karaktere özel 1 veya 2 silahın bulunmakta ve bunların arasından tercihinize göre seçim yapılabilmekte. Olumsuz sayılabilecek tarafı ise ücretli olması ve yüksek sistem gereksinimleri istemesidir. Buna rağmen duvarları güçlendirip, patlatabildiğiniz; kapıları kırabildiğiniz operasyon tarzındaki bu oyun gerçekten eşsiz bir deneyim sunuyor.

4- Call Of Duty: Warzone

call of duty warzone

2020 yılında piyasaya sürülüp kısa sürede Call of Duty hayranlarının yanı sıra bu seriyi oynamamış birçok kişinin sevdiği bir oyun haline gelmiştir. Battle Royale tarzında olan bu oyun 3’er kişilik takımlar halinde toplamda 150 kişi arasında geçiyor. Aynı Pubg’de olduğu gibi uçakla haritanın herhangi bir bölgesine atlıyorsunuz ve daralan gaza yakalanmadan rakiplerinizi alt etmeye çalışıyorsunuz. Ancak bu noktada oyunu Pubg ve Fortnite gibi oyunlardan ayıran en büyük özellik öldükten sonra geri gelebilme şansınız. Öldüğünüz zaman bir arenada 1e1 çatışma gerçekleştiriyorsunuz ve eğer kazanırsanız tekrardan oyuna dönebiliyorsunuz. Hızınızın Battle Royal oyunlarında esas önemli kısım olduğunu unutmadan hemen haritaya inip ekipmanlarınızı bulmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde kazanabilirsiniz.

5- Metro 2033 Redux

metro 2033 redux

2013’te dünyada meydana gelen ve milyarlarca insanı yok eden bir olay yaşandı. Dünya neredeyse harap olmuş ve hayatta kalan insanlar ise Metro’larda saklanmaya başlamışlardır. Nükleer savaşın etkileri sonucu mutasyonlar meydana gelmiş ve çeşitli yaratıklar ortaya çıkmıştır. Kimi zaman insanlarla, kimi zaman da yaratıklarla savaşacağınız bu oyunun grafikleri ise zamanına göre iyi denilebilecek seviyede. Çok yüksek seviyede sistem gereksinimleri de gerektirmediği için özellikle bu karantina zamanlarında vakit geçirmek için oynanabilecek güzel bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.

6- Apex Legends

apex legends

Bir BattleRoyale ve FPS türünde olan bu oyunda 3’er kişilik takımlarla toplamda 20 takım savaşmaktadır. Ekipmanlarınızı haritaya indiğinizde kendiniz bulmanız gerekmekte ve yine hızlı olan takım avantajı elde edecektir. Toplamda 8 farklı özelliğe sahip karakterin bulunması ise Pubg ve Fortnite’dan kendisini ayıran özelliktir. İyi bir çıkış yakalayan Apex Legends kendisine hatırı sayılır bir ün kazandırmıştır. Oyuna ücretsiz erişim sağlanabilmesi de çoğu oyuncunun tercih etme sebeplerinden birisidir. Ayrıca bir çok platformda da oynanabilmektedir.

7- Warframe

Ücretsiz oyunlar arasında yer alan Warframe aslında tam olarak FPS değil fakat grafik yönünden çok iyi bir konuma sahip. Uzun uzadıya oynayabileceğiniz bu oyun çok büyük sistem gereksinimleri de istememektedir. Mekanın uzay olduğu bu oyunda silah ve kılıç kullanabiliyorsunuz. Uçmalı, zıplamalı çok hareketli ve yine hızınızın esas olduğu bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Level kasmak yerine kullandığınız silah gibi ekipmanlarda ustalaşıyorsunuz. Bu tarz oyunlarda bulunan pay to win sisteminin bu oyunda olmaması ise gerçekten sevindirici, oyundan soğutmayan bir özellik. Kısacası ücretsiz olarak oynayabileceğiniz bu oyun size eşsiz deneyimler sunmak için hazırda bekliyor.

8- Overwatch

overwatch

Ve yine birçok farklı yeteneğe sahip karakterlerle karşınızda olan Overwatch. Saldıran ve savunan takımların olduğu, farklı yeteneklere sahip karakterlerle kıyasıya mücadele ettiğiniz bir oyun. Birçok oyun modunun ve haritanın da bulunmasıyla çeşitlilik yönünden bir eksikliğini hissetmiyorsunuz. Ancak bu oyunu listedeki diğer oyunlardan ayıran yönü ise grafikleri. Grafik yönünden bazı kişilere çocukça gelen ancak çoğu kişiye de o çizgifilm havasıyla kendini sevdiren bir oyun olmayı başarmıştır. 2017 yılında çıkış yapmış ve büyük kitlelerin sevdiği bir oyun haline gelen Overwatch’un dezavantajı ise ücretli olması. Ancak eğer satın alıp oynamak isterseniz size keyifli vakitler yaşatacak bir oyun olduğunu söylemekten çekinmiyoruz.

9- Wolfenstein II: The New Colossus – FPS Türünün Atası

Wolfenstein II: The New Colossus

Fps oyunu denince akla gelen ilk oyunlardan birisidir. Güzel grafikleri ve sağlam vuruş hissiyatı ile öne çıkan bu oyun oldukça güzel bir yapım. Yapımcılığını Bethesda‘nın yaptığı bu oyunda konu olarak Nazilere karşı yapılmış ve kaybedilmiş bir savaştan sonra Naziler tarafından ezilen bir dünya karşımıza çıkıyor. Bu oyunda da konu tam olarak buradan başlıyor ve Blazkowicz‘in Nazilere karşı savaşı konu ediliyor.

10- DOOM Eternal

Oyun dünyasının en aksiyon dolu ve şiddetli oyunlarından birisi olan DOOM Eternal 2016 yılında çıkış yapmıştır. Çıktığı günden bu yana oldukça fazla kişinin ilgisini ve beğenisini toplamıştır. Vuruş hissiyatı, aksiyon sahneleri, savaş mekanikleri oldukça gelişmiş ve akıcı olan bu oyunda sıkılmanız gerçekten oldukça zor. Hiçbir şekilde aksiyondan geri kalmadan zevk alarak oynayabileceğiniz bir oyun.

Ayrıca bir önceki haberimiz olan Steam indirim tarihleri haberini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ve burada bahsettiğimiz çoğu oyuna ulaşmak isterseniz buraya tıklayarak Steam’e ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir