Menü Kapat

Bitcoin; bitcoin Nedir? Bitcoin Kaç TL?

Bitcoin bildiğiniz üzere Türkiye’de son zamanlarda oldukça popüler olan ve birçok insanın yatırım ve trade yaparak para kazandığı bir sanal paradır. Dünya üzerinde en çok Türkiye’de kullanılan Bitcoin’i sizler için açıklıyoruz. Bu yazımızla sizler de BTC hakkında biraz bilgi sahibi olabilir ve Bitcoin’in ne olduğunu ve nasıl ortaya çıktığınız öğrenebilirsiniz.

Ayrıca söylemek gerekirse bu yazımızda hiçbir şekilde BTC veya diğer alt coin önerisinde bulunmuyoruz. Yazımızda sadece coinlerin ne olduğu hakkında bilgiler olacak. Bu yazı hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Bitcoin Nedir?

2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan Bitcoin ilk ortaya çıktığında halka açık ağ olarak kullanımdaydı. Daha sonrasında ise ilk başarılı kripto para olarak 1.nesil blockchain olarak adlandırıldı. BTC kısaca söylemek gerekirse sanal para birimidir. Bu sanal para ile hiçbir devlete bağlı olmadan kolayca takas ve yatırımı yapılabiliyor. Sürekli olarak dalgalanması sayesinde birçok insan için kazanç kaynağı olmuş durumda fakat çoğu insan tam olarak analiz yapmayı ve kriz anını yönetmeyi iyi bilmediği için kulaktan dolma bilgilerle ve deneyimsizlik ile paralarını kaybedebiliyorlar. Eğer BTC almak ve yatırım yapmak istiyorsanız Youtube’den ya da Udemy gibi platformlardan kurslara bakarak o kurslardan faydalanabilirsiniz. En azından analiz yaparak bir nebze olsun Trade ya da yatırımı deneyimlemiş olursunuz.

Bitcoin’in nasıl oluştuğu sorusunu soruyorsanız eğer en kısa tabirle söylemek gerekirse bilgisayarlar karmaşık denklemleri çözerek mining denilen işlem uygulanıyor. Bu denklem çözme işini yapabilmek için oldukça güçlü ve fazla ekran kartına ihtiyacınız var eğer evinizde veya boş bir yerde mining yaparsanız elektrik faturasının oldukça fazla geleceğini söyleyebiliriz. Bu mining işleminden sonra kayda değer bir şekilde para kazanabilirsiniz. Eğer mining hakkında hiçbir bilginiz yoksa internet üzerinden bulut tabanlı olarak sizler için mining yapan ekran kartı veya bilgisayarlarını kiralayabilirsiniz. Bu kiralama işlemi için belirli miktarda para ödüyorsunuz ve bi süre sonra sizlere kazılan bitcoin kadar ödeme yapıyor. Eğer iyi bir araştırma yaparsanız ve güvenilir bir firma bulursanız iyi miktarlarda kazançlar elde edebilirsiniz.

bitcoin

Bitcoin Kaç TL?

Türkiye fiyatına 03.05.2021 tarihinde bakacak olursak eğer 1 Bitcoin 480.000 TL ediyor. Yaklaşık 1 hafta önce fiyatının 500.000 TL’den 400.000 TL’ye gerilemesinden sonra son günlerde tekrar yükselişe geçti. Bu yükseliş sayesinde eğer aldıysanız anlık düşüşten satmadıysanız pek bir zararınız yok.

Corona virüsünün etkisiyle 2020 yılından bu yana büyük yükselişe geçen bu coin yaklaşık 1.5 yıldır boğa piyasasında bulunuyor. Boğa piyasası yükselişi temsil ediyor. Uzun süredir devam eden bu yükseliş sayesinde 100.000 TL gibi bir fiyattan satın alım yapmış birisi oldukça yüksek miktarda kar etmiş bulunuyor. Eğer daha artmaz zaten artacağı kadar artmış diye düşünüyorsanız sizlere tavsiyemiz analiz eğitimi alarak nasıl kar edebileceğinizi öğrenmenizdir. Piyasadaki dalgalanmadan dolayı kar da edebilirsiniz.

Bitcoin Kaç Dolar?

Türkiye fiyatını yazmıştık bir de Dolar bu piyasaya etkisini göstermek istedik. Bitcoin’in Dolar fiyatı yaklaşık olarak 58.000 Dolar. Bu coin bu kadar pahalıyken nasıl satın alalım da yatırım yapalım diye düşünüyorsanız eğer bir şeyi açıklığa kavuşturmak istiyorum çoğu trade yapan insan küçük meblalar ile işlemlerini gerçekleştiriyor. Küçük mebla ile kastımız 0.001 BTC gibi miktarda satın alarak işlemlerinizi böylelikle daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin Grafik

Eğer BTC grafiklerine ulaşmak istiyorsanız buraya tıklayarak Binance grafik sekmesine gidebilirsiniz. Eğer Binance sitesine gitmek istemiyorsanız aşağıda bulunan fotoğrafta son 1 yıllık BTC değişimini görebilirsiniz.

bitcoin grafik

Bu grafik sayesinde BTC’nin 1 yıl içinde ne kadar yükseldiğini görebilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Öncelikle BTC satın alabilmek için 18 yaşında veya 18 yaşından büyük olmanız gerekiyor. Eğer 18 yaşındaysanız satın alabilmek için ilk olarak bir kripto para borsasına kayıt olmanız gerekmektedir. Dediğimiz gibi bu tür kripto para borsalarına kayıt olabilmek için 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Kayıt olduktan sonra hesabınıza bir miktar para yükleyerek istediğiniz herhangi bir coini satın alabilirsiniz. Hesap açmadan önce sizler için bir uyarı yapalım gireceğiniz kripto para borsasını dikkatli seçin çünkü geçtiğimiz günlerde Thodex hakkında olanları ve yazılanları görmüşsünüzdür. Bu tür olayların yaşanmaması için borsayı dikkatli seçmeli ve araştırmanız gerekiyor.

Bu yazımız bu kadar eğer BTC hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız detaylı araştırma yapmanızı hatta gerekirse kurs satın almanızı öneririz. Detaylı araştırma yapmadan satın alacağınız her coinden zarar etme olasılığınız çok yüksek ve unutmayın ki hiçbir kimseyi dinleyerek coin satın almayın.

Bir önceki yazımız olan Star Wars izleme sırası adlı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir