Menü Kapat

Days Gone İnceleme

Yayınlandığında sadece Playstation 4’e çıkış yapan Days Gone artık bilgisayarlar için de geldi. Gelin birlikte nasıl bir oyun olduğuna göz atalım.

days gone

Hikaye

Zombi istilasından sonrasını konu alan bu oyunda biz motorcu üyesiydik fakat zombi istilasından sonra motorumuz ve silahlarla hayatta kalmaya çalışıyoruz. Oyunun başında Boozer ile aksiyon içinde bizlere saldıran bir adamı yakalamaya çalışıyoruz. O adamı yakalarken oyun bizlere oyunu öğretiyor ve mekaniklerini gösteriyor. Yakalamadan sonra oyun bizi serbest bırakıyor ve hikayeye odaklanıyoruz.

Oyun içinde flashbackler ile geçmişte neler olduğunu gösteriyor. Geçmişte bir karımız var fakat zombi istilasından sonra kaybediyoruz. Fakat ölü olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Karımızı yaralı diye bıraktığımız helikopter düşüyor ve sağ kalıp kalmadığını bilmiyoruz. Oyun içinde karımızı götüren helikopter içindeki Nero bilimadamlarından birisi olan adamı buluyoruz ve karımızın ölüp ölmediğini öğrenmeye çalışıyoruz.

Oyun açık dünya oyunu olduğu için oyun içinde yapılabilecek oldukça fazla şey bulunuyor. Ayrıca hikaye modunun dışında mücadele modu bulunan Days Gone’da zombilere karşı mücadele edebilirsiniz.

Oynanış ve Grafikler

Days gone mekanik ve grafiklerine gelecek olursak oyun ilk çıktığında oldukça hata dolu ve sıkıntılıydı. Aradan süre geçtikten sonra hataları düzeltildi. Oyunun mekanikleri oldukça iyi ve oynanabilir seviyede diyebiliriz, The Last of Us 2’nin mekaniklerine yakın mekaniklere sahip. Yeni silahlar bulabilir ya da birleştirip yenilerini üretebilirsiniz. Silah çeşitliliğinin çok olması da oyuna ekstra güzel bir hava katmış. Özellikle yakın dövüş mekaniklerini değerlendirmek gerekirse, hiç şüphesiz oyuna artı puan katan özelliklerden birisi olarak yerini alıyor.

Bulunduğumuz kampların güven seviyesini arttırabilmek için hayvanları avlayıp derilerini kamplara getirmeniz gerekiyor, kısacası avcılık mekaniği diyebiliriz. Güven kazanmak ise yeni özellikler açabilmeniz için önemli özelliklerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Oyun içinde motor kullanarak uzak mesafelere gidebilirsiniz ancak oyun içinde benzin sistemi bulunduğundan biraz temkinli olmakta da fayda var, özellikle nereden ne çıkacağı belli olmayan bir ortam var iken. Oyunun bu yönü çok iyi yansıtılmış desek yanlış olmaz, zombi istilasından sonra dünyanın nasıl bir yere dönüştüğünü, tam bir kıyamet sonrası dünya şeklinde görüyoruz. Gerilim müzikleriyle birlikte de bu atmosferin içine tam olarak dalıyorsunuz. Ayrıca motor kullanım hissiyatı da oldukça güzel hissettiriyor. İlk başlarda biraz ağır gelebilir ancak bir süre sonra buna alışıyorsunuz.

Oyunun grafiklerine gelecek olursak Playstation 4 grafikleri oldukça iyi ve akıcı. Bilgisayara çıkış yaptığında iyi bir sisteme sahipseniz çok daha iyi grafiklerde oynayabilirsiniz.

days gone

Days Gone PC Çıkış Tarihi

Days Gone bildiğiniz gibi Playstation özel yapımı ancak geçtiğimiz günlerde Steam ana sayfasına Days Gone’u koydu. Eğer ertelenme olmazsa çıkış tarihi 26 Nisan 2021

Bir önceki haberimiz olan One Punch Man incelememizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Days Gone Playstation mağazasına gitmek için buraya, Steam mağazasına gitmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Days Gone Sistem Gereksinimleri

Days Gone sistem gereksinimleri için en az Playstation 4 kadar iyi bir bilgisayara ihtiyacınız var. Playstation 4 bu oyunu ortalama grafik ayarlarında 30-40 civarında FPS ile sunuyor.

Minimum

  • İşlemci: Intel Core i5-2500K / AMD FX 6300 – 3.3GHz
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 / AMD Radeon R9 290
  • VRAM: 4 GB VRAM
  • Depolama: 70 GB kullanılabilir alan.

Önerilen

  • İşlemci: Intel Core i7-4770K / AMD Ryzen 5 1500X – 3.5GHz
  • Bellek: 16 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 / AMD Radeon RX 580
  • VRAM: 8 GB VRAM
  • Depolama: 70 GB kullanılabilir alan.
days gone inceleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir