Menü Kapat

Far Cry 5 İnceleme

Far Cry 5 İnceleme

Çok sevilen Far Cry serisinin son oyunu olan Far Cry 5 incelemesi ile karşınızdayız.

Far Cry 5

İlk oyunu 2004 yılında Crytek tarafından çıkış yapan ve sıkı bir hayran kitlesi oluşturan Far Cry, 2005 yılında Ubisofta geçmiş ve 2008 yılında 2. oyunu olan Far Cry 2 çıkış yapmıştı. Üçüncüsü, dördüncüsü derken 2018 yılında incelememizin asıl konusu olan, serinin 5. oyunu çıkış yapmıştı.

Far Cry 5 Hikaye

Öncelikle hikaye kurgusal bir Amerika kasabası olan Hope County içerisinde geçiyor. ”Baba” lakaplı Joseph Seed adında bir örgüt liderini yakalamak için göreve gönderiliyoruz. Tam tutukladık gidiyoruz derken ortalık karışıyor ve kasabada mahsur kalıyoruz. 

Joseph Seed’in kurmuş olduğu Eden’s Gate (Cennet Kapısı) tarikatı dünyanın sonunun geldiğini düşünüyor ve insanlara cenneti vaadediyor. Ancak kendilerinden olmayan insanları öldürüyorlar. Bizim karakterimiz ise tam bu noktada devreye girerek Joseph Seed’e karşı bir ayaklanma başlatıyor. Serinin önceki oyunlarında olduğu gibi baş kötüyü yok etmeye çalışıyoruz. 

Kaliteli bir psikopat olarak tasarlanmış ”Baba”, kendini peygamber olarak görüyor. Ayrıca bu kasabayı da tek başına değil kardeşleriyle birlikte yönetiyorlar. Jacop Seed askeri organizasyon ile, John Seed grubun avukatlığı ile ilgileniyor ve Faith Seed ise organizasyonun yüzü olarak görev alıyor. Ayrıca bu karakterler de bir o kadar iyi tasarlanmış diyebiliriz.

Eşsiz Grafikler

Far Cry 5

Bir oyunu alırken veya almayı düşünürken şüphesiz ki çoğu kişinin baktığı ilk şeylerden biri olarak yerini alır grafikler. Far cry 5’in grafikleri ise vay be sanki gerçek gibi dedirtecek türden. Ben PC sürümünü oynadım ve grafikleri en yüksekten en düşüğe kadar deneyimledim. Düşük ayarlarda bile kaliteli grafiklere sahip olduğunu belirtmek gerek.

Karakter detayları ve çevre gerçekten iyi tasarlanmış. Ayrıca optimizasyon konusunda da kaliteli işler başardığını söylemezsek olmaz Far Cry 5’in. Ancak en üst grafiklerde 2160p çözünürlükte oynamak ise biraz cebinizi yakabilir çünkü sağlam bir bilgisayar sistemi istiyor denilebilir.

Far Cry 5 Oynanış

Oynanış hissiyatı olarak önceki serilerine benzerlik gösteriyor ve çok fazla yenilik bulunmuyor. Adamları vurma konusunda ilk başta bir tık zorlansanız da sonra alışıyorsunuz, en azından bende öyle oldu. Araba sürüş hissiyatı ise beni tatmin etti diyebilirim. 

Joseph Seed’in kardeşlerinin bölgelerini yavaş yavaş fethediyorsunuz desek yanlış olmaz. Ele geçirdiğiniz her yeni bölgede farklı arabalar ve silahlar bulma şansınız oluyor. Ayrıca sadece tarikat üyeleri ile değil karşınıza çıkabilecek vahşi hayvanlarla da savaşmanız gerekebiliyor.

Oyun çoğunlukla ormanlık alanlardan ve bahçelerden oluşuyor, siz ilerledikçe yeni bölgeler keşfedebiliyorsunuz. Hiç ummadığınız anda çatışmanın içine düşebiliyorsunuz ve ana görevden farklı bir görevin içinde buluyorsunuz kendinizi. Bunun da oyuna güzel bir hava kattığını söyleyebiliriz.

Silahlarınızı veya karakterinizi özelleştirebiliyorsunuz, silah kaplamaları, eklentileri veya karakteriniz için kıyafetler şeklinde. Farklı silahlar satın alabiliyorsunuz veya daha önceden söylediğim gibi keşfettiğiniz yerlerde farklı silahlar da bulabiliyorsunuz.

Önceki Far Cry oyunlarına göre eğitimli askerler yerine, örgütlenmiş bir halkla çatışmamız da bu oyunu farklı kılan özelliklerden sayılabilir.

Genel olarak oynanış kısmı böyle diyebiliriz. Açıkçası Ubisoft bu sefer bir oyunda aranabilecek çoğu önemli faktörü başarıyla tamamlamış. Başarılı grafiklere ve oynanışa sahip, güzel bir hikaye oyunu arıyorsanız eğer bu oyun tam sizin için biçilmiş kaftan. Oyunun Steam üzerindeki güncel fiyatına ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Far Cry 5

Far Cry 5 Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi
 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (Yalnızca 64 bit)
 • İşlemci: Intel Core i5-2400 @ 3.1 GHz – AMD FX-6300 @ 3.5 GHz ya da eşdeğer farklı işlemci
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 670 – AMD R9 270 (2GB Shader Model 5.0 VRAM ya da daha iyisi)
 • DirectX: Sürüm 9.0c
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 40 GB kullanılabilir alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (Yalnızca 64 bit)
 • İşlemci: Intel Core i7-4770 @ 3.4 GHz – AMD Ryzen 5 1600 @ 3.2 GHz ya da eşdeğer farklı işlemci
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 – AMD R9 290X (4GB Shader Model 5.0 VRAM ya da daha iyisi)
 • DirectX: Sürüm 9.0c
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 40 GB kullanılabilir alan

Bir Önceki yazımız olan The Forest İncelemesini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir