Menü Kapat

Game of thrones İnceleme; Game of Thrones Oyuncuları

Game of Thrones İnceleme

1996 yılında George R.R. Martin tarafından kitabı yayınlanmaya başlamış, 2010 yılında HBO kanalı tarafından televizyon sektörüne giriş yapmıştır. Herkesin ” Abi dizide ejderhalar var ” olarak bildiği, izlemese bile adını kesinlikle duyduğu bir yapım olan Game of Thrones’u gelin beraber inceleyelim.

Game of thrones Konusu Nedir ?

İncelememize öncelike Game of Thrones’un konusunu anlatmakla başlayalım.

Televizyon tarihine adeta damga vurmuş olan Game of Thrones, Türkçe adıyla Taht Savaşları konu olarak da temelinde bunu anlatıyor diyebiliriz. Ancak o kadar fazla olay örgüsü ve karakter var ki sürekli sizi başka diyarlara çekiyor. Dizi ”Ak Gezenler” adı verilen ölmüş ama daha sonra tekrar dirilmiş, şuanki halk tarafından sadece şehir efsanesi olarak bilinen yaratıkların gözükmesi ile başlıyor. Kıtanın Kuzeyinde bu yaratıkları durdurmak amacıyla büyülü çok yüksek bir buzdan duvar yapılmış, bu duvarı da Gece Nöbetçileri adı verilen insanlar koruyor. Bir grup duvarın ötesinde Ak Gezenler ile karşılaşıyor ve sadece bir tanesi kaçmayı başarabiliyor. Arkadaşlarını da geride bıraktığı için Kuzeyin Lordu Ned Stark tarafından idam cezasına çarptırılıyor.

7 diyarın kralı olan ve deli kral olarak bilinen Aerys II Targaryen, çıkartılan bir isyan sonucu tahttan indirilmiştir. Yerine ise isyanı çıkartan Robert Baratheon geçmiştir. Krallığı sırasında Robert Barahtenon’un sağ eli olarak adlandırılan Jon Arryn bir cinayete kurban gitmiştir. Bu sebeple Kral Robert yakın arkadaşı olan Ned Stark’ın yanına gitmiş ve onun sağ el olmasını istemiştir. Başka çaresi olmayan Ned Stark, Robert ile gitmiştir ve oradaki entrikaları çözmeye çalışmaktadır.

Bu sırada da Targaryen hanesine mensup kardeşler, kaybettikleri tahtı tekrar alabilmek için planlar yapmaktadırlar. Ayrıca ejderha ailesinin soyundan gelen bu kardeşlerin ellerinde ejderha yumurtaları da bulunmaktadır.

Game Of Thrones Kaç Sezon? Nereden İzlenir?

Game of Thrones dizisinin toplamda 8 sezonu bulunmakta ve BluTv üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Hatırladığım kadarıyla her sezon ortalama 8-15 arasında bölüm sayısına sahip. 1 bölüm ise ortalama 1 saat uzunluğuna tekabül ediyor.

Game Of Thrones Karakterleri ve Oyuncuları

 • game of thrones ned stark
 • robb stark
 • catelyn stark
 • jon snow
 • arya stark
 • sansa stark
 • brandon stark
 • rickon stark
 • theon greyjoy
 • stannis baratheon
 • renly baratheon
 • tywin lannister
 • cersei lannister
 • Jaime Lannister
 • tyrion lannister
 • daenerys targaryen
 • viserys Targaryen
 • Khal drogo
 • Jorah mormont
 • Joffrey Baratheon
 • Tommen Baratheon
 • Myrcella Lannister
 • Lord Baelish
 • Lord Varys
 • Melisandre
 • sandor clegane
 • gregor clegane

game of thrones Detaylı İnceleme (Spoiler İçerir)

Game of Thrones 1.Sezon

Game of Thrones 1. Sezon özetinden başlayacak olursak;

Aslında konusu kısmında 1.sezondaki olaylardan biraz bahsetmiş olduk. Robert Baratheon, Jon Arryn’in ölmesi üzerine Kuzeye gelip yakın dostu Ned Stark’tan sağ kolu olmasını ister. Ayrıca Robert Baratheon her ne kadar güçlü bir savaşçı olsa da, berbat bir kral olduğu ifade ediliyor. Tahtı ele geçireli tam 17 sene olmuş ve kralımız kendini içkiye, kadınlara vermekten göbek yapmış, krallığı borç batağına sürüklemiş. Hem dışarıda var olan tehditlerden dolayı hem de başka bu kadar güvenebileceği kimse olmadığından dolayı bu görev için Ned’i uygun görüyor. Ned pek istekli olmasa bile bunu kabul etmek zorunda kalarak Kuzey’i terkediyor.

Ned Stark Westeros’taki entrikalarla uğraşmaya çalışır iken Robert Baratheon da tahta hak iddia edenleri temizlemektedir. Ancak Essos’a kaçmayı başarabilen Targaryen Hanesinden Daenerys ve Viserys Targaryen tahtı tekrar alabilmek için planlar yapmaktadır. Viserys; dizide, kendine çok özgüvenli ancak pek bir işe yaramayan birisi olarak gözüküyor desek pek yanlış bir cümle kurmuş olmayız. Ama zeki birisi olduğunu söylemezsek de hakkını yemiş oluruz çünkü kardeşi Daenerys’i, Dothraki halkının lideri Khal Drogo ile evlendiriyor. Böylelikle koca bir orduya ve ejderha yumurtalarına da sahip olan kardeşler bir anda güçlü bir konuma gelmiş bulunuyor.

Bu sezonun içerisinde Robert’ın domuz avında yaralandığını ve öldüğünü görüyoruz. Ölmeden önce son isteği ise Joffrey büyüyene kadar Ned Stark’ın tahta geçmesi oluyor. Ancak Robert öldükten sonra işler o kadar kolay olmuyor ve Kraliçe Cersei tahta oğlu Joffrey’i oturtuyor. Ayrıca Joffrey’in kral olduktan sonra Ned Stark’ı idam ettirdiğini görüyoruz.

Sansa babasının ölümünü gördüğü halde mecburiyetten Joffrey’nin yanında kalıyor. Arya ise bir şekilde şehirden kaçmayı başarabiliyor.

Game of Thrones 2.Sezon

Game of Thrones 2.Sezon;

2. Sezon için olaylar biraz daha karmaşık hale geliyor diyebiliriz. Tahta Robert Baratheon’un oğlu olarak bilinen ama aslında Jaime Lannister ve Cersei Lannister’ın oğlu Joffrey oturuyor. Ned Stark’ın oğlu Robb Stark ise Kuzeyin Kralı ilan ediliyor. Ayrıca Robert Baratheon’un kardeşleri Stannis Baratheon ve Renly Baratheon da taht üzerinde hak iddia ediyor. Essos’ta bulunan Daenerys de tahtı ele geçirme planlarını yapmaya devam ediyor.

Joffrey’in tamamen pislik bir kral olduğunu görüyoruz. Birçok fikir ayrılığı ya da farklı kişileri savunduğunuz olsa bile herkesin ortak noktada birleştiği tek konu Joffrey’den nefret etmek desem yanlış olmaz sanırım. Her kafasına eseni yapan, sürekli ben kralım istediğimi yaparım edalarında dolaşan bir karakter kendileri. Bu esnada ise halkının açlık ve sefalet ile boğuştuğunu görüyoruz ancak bu Joffrey’in pek umrunda olmuyor beklendiği üzere.

Kral’ın Eli olarak ise bu sezonda Tyrion Lannister yer alıyor. Yani Kraliçe Cersei’nin cüce kardeşi. Tyrion kıvrak zekası ile çok fazla ön plana çıkan bir karakter ayrıca Karasu Savaşı’nın kazanılmasında önemli bir rol oynuyor desek hatta kazanılmasını o sağlıyor desek yeridir.

Bu sırada Robb ise muharebelerde zaferden zafere koşuyor ve Joffrey’i öldürmek için kararlılığı ile mücadelesine devam ediyor. Ancak annesinin sözünü dinlemeyerek Talisa adlı bir kadınla evleniyor ve Frey’lere verdiği sözü bozmuş oluyor.

2.Sezonda yine bir sürü farklı olaylar yaşanmasına rağmen 3.sezona da güzel bir temel atılmış oluyor aslında. Buna rağmen daha bahsedemediğim bir sürü karakter var Jon Snow, Arya Stark vs gibi ancak sonuç olarak hepsine az az değinmeye çalışacağım.

Game of Thrones 3.sezon

Game of Thrones 3.sezon;

Önceki sezonda normalde Gece Nöbetçisi olan Jon Snow Kuzeyin ötesindeki Yabanıllar’ın tarafına geçmiş ve onları inandırmıştı. Bu sezon ise Jon Snow’un duvarın ötesindeki kral olan Mance ile tanışmasını görmüş olduk. Yabanıllar kendilerine haksızlık yapıldığını düşünen, duvarın öbür tarafına geçmek isteyen bir topluluk sadece aslında. Jon Snow’da onların halinden anlıyor diyebiliriz ki sonraki sezonlarda Yabanıllar ile Gece Nöbetçilerini, Akgezenlere karşı savaşmak için birleştireceğini göreceğiz.

Bu sezonun önemli olaylarından birisi ise Gece Nöbetçilerinden birisi ve Jon Snow’un yakın dostu olan Sam Tarly’nin bir Akgezen’i öldürmesi olayıydı. Ve bunu yaparken de Ejderha Camından yapılma bir bıçağı kullanması ilerisi için önem farz eden olaylardandı.

Ayrıca Bran Stark’ın Holand Reed’in çocuklarıyla tanışmasını görüyoruz. İlk sezonda Jamie Lannister Bran’i kuleden itip düşürdükten sonra Bran bir süre komada kalmıştı, uyandıktan sonra ise bacaklarını kullanamıyordu. Yani herkes için kaçmak, saklanmak zor olsa da Bran için bu ekstra zor bir olay. Holand Reed’in çocukları ise Bran’e yardımcı oluyorlar.

Theon Greyjoy, Robb’un isteği üzerine Winterfell’e gitmişti ancak Stark ailesine ihanet ederek orayı ele geçirmişti. Bu sezonda ise Bolton’ların Winterfell’i aldığını görüyoruz ve başına Roose Bolton’un gayrimeşru çocuğu Ramsay Bolton geçiyor. Neredeyse herkesin nefret ettiği bir karakter Joffrey demiştim, bu da ikincisi sayılabilir. Psikopat bir karakter olan Ramsay, Theon’a bir sürü işkence ediyor ve onu uysallaştırıp adeta evcil hayvanı haline getiriyor.

Rickon Stark’ın ise daha önceden Theon’dan kaçtığını biliyoruz. Rickon Stark çok üzerinde durulan bir karakter değil ve genel olarak geri plana atılıyor, o yüzden ben de onun hakkında çok fazla konuşmasam bile arada yinede bahsedeceğim.

Arya Stark da Tazı takma adıyla anılan Sandor Clegane karakteriyle bir araya geliyor ve bir süre bu ikilinin başlarına gelen olayları izliyoruz. Ayrıca Arya babasının ölümünden sonra buna sebebiyet veren herkesin adının olduğu bir ölüm listesi hazırlıyor ve ilerleyen süreçlerde bunları tek tek öldürmeye başlamasını göreceğiz. Arya zaten ilk sezonda da gösterildiği üzere Sansa’dan tamamen zıt ve biraz erkekvari bir kızdı. Kılıç eğitimleri vesaire aldığını görmüştük ve artık kendisini iyice geliştirdiğini görmeye başlıyoruz.

Jaime Lannister’ın üzere Robb Stark’a esir düştüğünü ve kaçmayı başardığını görüyoruz. Brien ile birlikte güzel sahneleri yer alıyor bu sezonda. Jaime, Robert’ın isyanı sırasında Deli Kral’ı öldürmüş ve Kral Katili olarak anılan bir karakterdi bildiğiniz üzere. Bu sezonda ise neden öldürdüğünü daha net bir şekilde anlıyoruz.

9. bölümde de çoğu insanın yüreğini yakan olay gerçekleşiyor. Robb Stark ve annesi Catelyn Stark’ın, Freyler ve Boltonlar tarafından öldürülmesi. Kuzey’in Kralı Robb Stark farklı birisi ile evlenip Frey’lere verdiği sözü bozmuştu ve bunun gibi yaptığı birkaç hata dolayısı ile Frey’ler tarafından kurban edildi. Neredeyse her insanın aklına hüznü ile kazınan inanılmaz bir bölümdü.

Daenerys Targaryen’ın ise ordusunu genişletmeye başladığını ve yumurtadan çıkmış biraz da büyümüş ejderhaları ile Tahtı ele geçirme planlarının gümbür gümbür devam ettiğini görüyoruz.

Game of Thrones 4.Sezon

Game of Thrones 4.sezon;

4.sezon daha çok kralın şehri içerisinde geçiyor. Kral Joffrey ile Margaery Tyrell’in düğününü görüyoruz. Geçen sezonda herkesin yüreğini yakan bir olay gerçekleşmiş ve Robb Stark öldürülmüştü. Bu sezon da tam tersi gerçekleşiyor ve herkesin yüreğine su serpiliyor diyebiliriz. Nedeni ise Joffrey’in ölmesi oluyor. Tabi bu güzel olayın kötü bir yanı da oluyor oda Tyrion ve Sansa’nın suçlu konumuna düşmesi. Sansa olay gerçekleşirken hemen oradan kaçıyor ancak Tyrion orada kalıyor böylelikle suçlandığı zaman da duruşmaya çıkarılıyor ve hapis günleri başlıyor. Ayrıca o duruşma sahnesi tam bir şaheserdi.

Tyrion kurtulabilmek için dövüş ile yargılama talep ediyor ve şampiyonu olarak da Oberyn Martell çıkıyor. Bu kısımda Oberyn ile ”Dağ” lakaplı Gregor Clegane dövüşünü izliyoruz. Bu sahnede Oberyn’e hayran kalmamak gerçekten elde değil. Muazzam dövüş yetenekleri ile Dağ’ı yere devirmeyi başarsa bile dikkatsizliği ve çok konuşması sebebiyle bu dövüşte hayatını kaybediyor. Bu karakteri biraz fazla hızlı harcadıklarını düşünüyorum açıkçası, herkesi çıldırtan gereksiz bir ölümdü.

Hemen bu olayların ardından da Tywin Lannister’ın ölümünü görüyoruz. Tyrion artık dayanamayıp babasını onun için olabilecek en utanç verici şekilde öldürüyor diyebiliriz. Adamı tuvaletteyken arbalet ile öldürüyor. Sonrasında ise kaçmasına yardım eden kişi Lord Varys oluyor. Hatta kendisi de Tyrion ile birlikte kaçıyor ve Essos’a yani Daenerys Targaryen’in bulunduğu yere doğru yola koyuluyorlar.

Sansa’nın zaten Joffrey ölürken kaçtığını söylemiştik. Sonunda Kralın Şehri’ni terketmeyi başarabilen Sansa, Lord Baelish ile bir araya geliyor. Lord Baelish de dizide en zeki ve kurnaz karakterlerden birisi olarak yer alıyor. Ayrıca ilk sezonda Ned Stark’ın idam edilmesinde de rol oynuyor.

Arya’nın bu sezon Tazı’yı yaralı bir şekilde bırakıp Braavos’a gidiyor elindeki madeni parayla birlikte. Bran ise 3 Gözlü Kuzgun’u buluyor ve büyülü canlılar denilen Ormanın Çocukları’nı görüyoruz.

Daenerys’ı ise tekrardan yeni bir şehire gidiyor ve gittiği şehirdeki köleleri özgürlüğüne kavuşturuyor. Ayrıca gittiği bu şehirde kalmaya karar verip orayı yönetiyor. Ejderhalar son halini almasa da büyük miktarda büyümüşler. Sir Barristan Selmy Daenerys’in yanına gelmiş, Daenerys’in Jorah Mormont ile arası açılmış gibi olaylar da gerçekleşiyor bu sezon içerisinde.

Bu sezonun en önemli olaylarından birisi ise sonunda o beklediğimiz Karakale Savaşı. Kral Mance’nin Yabanıllar ordusu ile saldırıya geçmesini ve Gece Nöbetçileri’nin de savunmasını izliyoruz. Jon ise Gece Nöbetçileri içerisinde önemli bir konuma geliyor artık. 1 bölüm tamamen bu savaşa ayrılmış ve aksiyonun bol olduğu eğlenceli bir bölümdü diyebilirim. Jon’un sevdiği kadın olan Ygritte’nin ölümünü görmesi ise üzücü olaylardan birisiydi. Ayrıca tahta hak iddia edenlerden Stannis Baratheon’un bu sezon duvara gelmesini ve Jon Snow ile tanışmasını da görmüş oluyoruz. Kralın şehrinde ise tahta Joffrey’in kardeşi Tommen geçiyor.

Game of Thrones 5.sezon

Game of Thrones 5.sezon;

5.Sezonda tahtın üzerinde Tommen’ın olduğundan bahsetmiştik. Ve Joffrey öldükten sonra Margaery ile Tommen’ın evleneceğini görüyoruz. Tommen, Joffrey gibi öyle ben her şeyi yaparım, istediğimi yapabilirim kafasında değil ancak onun da çok saf bir kişiliğe sahip olduğunu görüyoruz. Sezon içerisinde karısını hapse atıyorlar, annesini hapse atıp daha sonra çıplak bir şekilde sokakta yürütüyorlar ve kendisi hiçbir şey yapmıyor bile. Bu sezon benim pek sevdiğim bir sezon değil ancak buna rağmen güzel sahneleri de elbette bulunuyor.

Bu güzel sahnelerden bazıları ise Jon Snow ile ilgili. Jon Snow’un Akgezenler ile karşılaşmasını, savaşmasını hatta kendi tarafında olup ölenlerin Gece Kralı tarafından canlandırılmasını izliyoruz. Kaliteli, heyecan ve gerilimin yüksek olduğu sahnelerden birisiydi bana kalırsa. Ayrıca bu sezon içerisinde Jon Snow’un Gece Nöbetçileri’nin çoğunu karşısına alıp Yabanılları kurtarmasını görüyoruz. Onları duvarın güneyine geçiriyor yani. Bu hareketinden sonra ise karşısına aldığı Gece Nöbetçileri kardeşleri tarafından bıçaklanarak öldürülüyor.

Sansa’ya bakacak olursak o da Lord Baelish ile birlikteydi ancak Winterfell’i Boltonlardan geri alabilmek için Sansa’nın Ramsay Bolton ile evlenmesi gerektiğini söylüyor Lord Baelish. Bu sebepten dolayı Winterfell’e giden Sansa’nın çektiği zorlukları görüyoruz.

Arya’yı ise Braavos içerisinde eğitimler alırken izliyoruz. Karakterin öldürmek için liste hazırladığını biliyoruz zaten ve bu listeden birisini öldürdüğünü de izliyoruz bu sezon içerisinde. Arya’nın bu sezonki karakter gelişimi bana göre gayet güzeldi.

Daenerys’in de gittiği bir şehirde kaldığını ve orayı yönettiğini söylemiştik geçen sezon. Bu sezonda o şehir karışıyor ve isyanlar çıkmaya başlıyor. Jorah ile arası açılmıştı ancak bu sezon Jorah’ı affetmesini gördük. Ve Kralın Şehrinden kaçan Tyrion Lannister’ın, Daenerys’in yanına gelmesini de izledik. Ejderhaları ile sorunlar yaşadığını da bildiğimiz Daenerys’i ölmekten kurtaran şey ise yine ejderhası Drogon oluyor. İlk defa Drogon’un üstüne binip oradan uzaklaşıyor ancak bu sefer de gittiği yerde Dothrak halkına esir düşüyor.

Stannis Baratheon karakteri de bu sezona kadar çoğu kişi tarafından sevilen bir karakterdi, benim de sevdiğim karakterler arasında yerini alıyordu ancak yapabileceği en kötü şeyi yaparak kendi kızını yakıyor savaşı kazanabilmek için. Sonuç olarak zaten kötü şartlar altında kalan Stannis yine de herhangi bir galibiyet elde edemeyip Brienne tarafından öldürülüyor.

Game of Thrones 6.sezon

Game of Thrones 6.sezon;

6.sezon özetimize Bran Starkla başlamak istiyorum. Öncelikle Bran’in 3 gözlü kuzgunla buluştuğunu biliyorduk. Bu sezonda birlikte geçmişe gittiklerini görüyor ve geçmişten yeni şeyler öğreniyoruz. Ayrıca Akgezenleri nasıl ortaya çıktığını da bu sayede öğrenmiş oluyoruz. Bran sürekli bu güçlerini kullanıyor ancak bir noktada Gece Kralı ona dokunuyor ve yerini öğrenebiliyor. Gece Kralı’nın Ormanın Çocuklarını öldürdüğünü ve Bran’in de Benjen Stark sayesinde kurtarılmasını görüyoruz.

Sezonun bana kalırsa en şaşırtıcı ve önemli olaylarından birisi ise Jon Snow’un aslında Ned Stark’ın gayrimeşru çocuğu olmadığını, Lyanna Stark’ın çocuğu olduğunu öğreniyoruz. Lyanna; Robert öğrenirse çocuğu öldürür diye Ned’in gayrimeşru çocuğu olduğunu söylemesini istemiş. Tüm bunları da geçmişe gidebilen Bran sayesinde öğreniyoruz. Ve 5.sezonda ölmüş olan Jon Snow 6.sezonda Melisandre’nin yardımıyla tekrardan hayata döndürülüyor. Jon kendisini bıçaklayanları idam ettiriyor ve daha sonrasında ise Theon Greyjoy sayesinde Winterfell’den kaçmayı başaran Sansa ile bir araya geliyor.

Sansa ile Winterfell’i geri almak isteyen Jon Snow birlikte Stark’ların sancaktarlarından tek tek yardım isteyip ordu topluyorlar. Rickon Stark ise Ramsay Bolton tarafından yakalanmış ve Jon’u tehdit etmek için bunu kullanıyor. Böylelikle aralarındaki savaş da başlamış oluyor. Henüz savaş başlarken Ramsay, Rickon’u öldürüyor ve tamamen savaşın içine girilmiş olunuyor. Jon Snow savaşı kaybedecek gibiyken Sansa, Baelish’ten istediği yardımla gelerek savaşın kazanılmasını sağladı. Bundan sonra da Jon Snow Kuzey’in Kralı ilan edildi.

Kralın Şehrinde ise işler biraz daha karışık daha önceden The High Sparrow’un Cersei’ye yaptıklarından bahsetmiştik. Bu sezonda ise daha fazla güçlendiğini ve Tommen’ın aklını karıştırdığını görüyoruz. Tabi bunların yanında Cersei hepsini Deli Kral’ın yöntemiyle yakarak öldürüyor. Margaery de bu patlama sırasında öldükten sonra Tommen intihar ediyor ve taht Cerseri’ye kalıyor.

Demir Adalarda da Euron Greyjoy’un abisi Balon Greyjoy’u öldürmesinden sonra tahta geçmesini, ondan kaçan Theon Greyjoy ve Yara Greyjoy kardeşlerin de Daenerys’in safına geçtiğini görüyoruz. Daenerys Dothrak ordusuna esir düşmüştü bildiğiniz üzere. Daenerys’in Khal Drogo’nun eşi olduğu anlaşıldı ve dul Khaleesi’lerin gitmesi gereken yer olan Dosh Khaleen’e gönderildi. Buradan sonra tüm Khal’ları yakıp öldürüyor ve kendisi ateşin içinden yanmadan sağ çıkıyor. Bu sayede Dothrak ordusuna da sahip oluyor.

Arya da Braavos’tan ayrılarak aldığı eğitimler sonucu Walder Frey’den intikamını aldı. Walder Frey bildiğiniz üzere daha önce Robb Stark’ı ve Catelyn Stark’ı öldürtmüştü.

Game of Thrones 7.Sezon

Game of Thrones 7.sezon;

Artık yavaş yavaş sona yaklaşırken hem Kraliçe Cersei hem de daenerys saflarını güçlendirmeye çalışıyor. Cersei , Euron Greyjoy’un desteğini almaya çalışıyor ve Daenerys’in ejderhalarını öldürebilecek bir silah tasarlatıyor.

Jon ise asıl savaşın Akgezenlerle olduğunu biliyor ve Ejderha Camı’nın bulunduğu yere yani Daenerys’in yanına gidiyor. Tanıştıktan sonra Daenerys’i de Akgezenlere karşı uyarıyor ve ittifak olmaları gerektiğini de söylüyor. Başlarda Jon’a inanmasa da zaman geçtikçe Dany ona güvenmeye başlıyor. Aynı zamanda Cersei’den tahtı almak için planlarını da uyguluyor. Şehri toz duman edecek kanlı bir yöntem seçmese bile, bir kaç cephede kaybettikten sonra ejderhası ve Dothrak ordusu ile birlikte Jaime’nin olduğu Saklıbahçeye gidiyor. Burada ejderhası ile Jaime’nin ordusunu yerle bir ediyor, kendine boyun eğenlere bir şey yapmazken boyun eğmeyenleri diri diri yakıyor. Jaime ise savaş içerisinde ejderhayı yaralamayı başarsa da öldüremiyor ve sonuç olarak buradan kaçabiliyor.

Bu sırada Jon Winterfell’i Sansa’nın yönetimine bırakmıştı. Daha sonra neredeyse tüm kardeşler bir araya gelmeye başlıyor. İlk Bran Winterfell’e geliyor daha sonrasında ise Arya. Burada Arya Lord Baelish’i öldürdü ve babasının intikamını da almış oldu. En azından idam edilmesinde kolu olan birisini öldürmüş oldu.

Tyrion ise Daenerys’i Kralın Şehrinde Cersei ile ateşkes yapmayı ikna ederek bir buluşma ayarlıyor. Jon herkese kanıtlamak için küçük bir grupla Akgezen yakalamaya gidiyor. Bir Akgezeni yakalamayı başarsalarda diğerleri bu küçük grubu buz gibi soğuğun ortasında kapana sıkıştırıyor. Bütün bu umutsuzluk içerisinde Dany ejderhaları ile çıkıp gelerek bizimkileri kurtarıyor. Tabi bu da büyük bir kayıp vermekle sonuçlanıyor. Gece Kralı’nın attığı bir mızrak ejderhalardan birisi olan Viserion’a denk gelip öldürüyor. Herkesin büyük bir şok yaşadığı ve o korkunun ilmek ilmek içimize işlediği bir olay daha gerçekleşerek Gece Kralı Viserion’u canlandırıp kendi safına katmayı başarıyor.

Tyrion’un ayarladığı buluşma sayesinde Akgezenleri Cersei’ye de gösteriyorlar ve Cersei ateşkes yapmayı kabul ediyor. En azından onlara karşı öyle bir tavır takınıyor ancak arkasındaki plan ise onların savaşta ölüp kendisinin de tahttaki yerini garantilemek. Bu yalanlara da karşı çıkan Jaime, Cersei’yi terkederek Winterfell’e doğru yola çıkıyor.

Ayrıca Sam Tarly bulduğu bir kitapta Lyanna Stark ve Rhaegar Targaryen’ın evlenmiş olduğunu öğreniyor ve Winterfell’e gittiğinde Bran Stark ile gerçeği tamamen görüyorlar. Rhaeger Targaryen ve Lyanna Stark zamanında evlenmiş hatta Jon Snow’un gerçek adını da Aegon Targaryen olarak koymuşlar.

Sezonun finalinde ise Gece Kralı’nın Viserion ile duvarı yıktığını ve artık savaşın kaçınılmaz olduğunu görüyoruz.

Game of Thrones 8.Sezon

Game of Thrones 8.sezon;

Neredeyse tüm izleyiciler için hayal kırıklığı olan bir sezon, daha kötüsü ise bu sezonun final sezonu olması. Dizinin iyisiyle kötüsüyle güzel zamanları var ancak final sezonunda ise bu kadar hayal kırıklığı yaratması gerçekten üzücü bir durum. Peki neden kötü?

Öncelikle geçen sezonda Cersei’nin yardım etmeyeceğini, ateşkese uymayacağını belirtmiştik. Jaime, Cersei’yi terkedip Winterfell’e doğru yola koyulmuştu. Jaime’nin Winterfell’e geldiğini ve Cersei’nin yardım etmeyeceğini söylemesiyle Daenerys ve Jon kendi ordusu ve planlarıyla Gece Kralına karşı strateji geliştiriyorlar. Bu sırada Jon çoktan Dany’nin Kraliçe olduğunu kabul etmiş ve ona diz çökmüştür. Aynı zamanda birlikte de oluyorlar ve henüz Dany’nin onun halası olduğunu bilmiyor Jon.

Gece Kralı’nın amacı tüm insanları silmek olduğundan dolayı öncelikli hedefi Bran Stark, çünkü 3 Gözlü Kuzgun’un güçlerine sahip olan Bran Stark tüm insanlığın anılarına sahip oluyor. Daha önceden Bran’e dokunduğundan dolayı sürekli olarak yerini de bilebiliyor. Duvarı yıktıktan sonra Winterfell’e ilerleyen Gece Kralı’na karşı savaş hazırlıkları yapıyorlar. Akgezenlerin hepsini öldürmek mümkün olmayacağı için, asıl hedefleri Gece Kralını öldürmek oluyor. O ölürse hepsi ölecek, en azından böyle olmasını umuyorlar. 1-2 bölümün tamamen savaşa ayrıldığını görüyoruz. Her ne kadar umutsuz durumlara düşseler bile Bran’e yaklaştığı zaman Arya, Gece Kralını öldürmeyi başarabiliyor. Ancak bunun bir bıçakla Gece Kralını teklemek şeklinde olacağını eminim ki hiçbirimiz düşünmemiştik. Yani Winter İs Coming diyip durdunuz ilk sezondan beri ama koskoca Gece Kralını tek bir bıçak darbesiyle öldürdünüz.

Bu savaş bittikten sonra artık sıra geldi tahta kimin oturacağına çünkü Cersei hala tahtta oturuyor ve Daenerys tahtı almak istiyor. Bu kısımdan sonra yavaş yavaş Daenerys’in karakter gelişimini tamamen çöpe attıklarını görüyoruz. Normalde Dany’nin köleleri serbest bıraktığını, insanları kurtaran iyi kalpli birisi olduğunu düşünüyorduk ama bundan sonra Cersei ile savaşında bir anda delirip tüm şehri yakmaya başlıyor Deli Kral gibi, masum insanlar ayırt etmeksizin herkesi öldürdüğü için de hem Jon’un hem Tyrion’un güvenini de kaybetmiş oluyor. Bunu yapmasının sebepleri de yok değil,Cersei , Dany’nin yakın dostu olarak gördüğü Missandei’yi öldürdüğü için biraz da bunlar yaşanıyor ancak yine de bir karakterin tüm gelişiminin heba edilmesine gerek olmayan bir olaydı.

Bundan sonra Cersei ve Jaime birlikte ölüyor ve taht Daenerys’in oluyor. Tabi artık kimse Dany’e de güvenmiyor yaşanılanlardan dolayı. Tyrion bu yüzden Jon’dan Dany’i öldürmesini ve tahta onun geçmesi gerektiğini söylüyor. Jon bunu kabul etmeyip o hala benim kraliçem edalarında dolaşsa bile en sonunda sevdiği kadını sarılırken bıçaklayıp öldürüyor. Ejderhası, Dany’nin bedenini alıp kayıplara karışıyor, Jon ise Dany’nin askerleri tarafından tutsak ediliyor. Yani biz adamın kral olmasını beklerken en azından, tutsak ediliyor. Tyrion’un fikriyle birlikte oylama sonucunda tahta oturması gereken kişi olarak Bran seçiliyor ve kral oluyor. Jon tekrardan Gece Nöbetçisi olarak sürgün ediliyor. Sansa Winterfell’in kraliçesi olarak kalıyor ve Arya da yeni yerler keşfetmek amacıyla denize açılıyor.

Game of Thrones; hem Gece Kralı ile olan savaş, hem tahtın son olarak kaldığı kişi, hem de bazı karakter gelişimlerinin hiç edilmesi gibi nedenlerden dolayı içimizde burukluk yaratan kötü final yapan dizilerden. Ancak genele baktığımızda ise gayet güzel zaman geçirmemizi sağlayan, jenerik müziğini bile herkesin bildiği, benim geç başlamış olmama rağmen 2-3 hafta gibi kısa bir sürede bitirmiş olduğum ve finaline rağmen, izlediğim en iyi diziler arasında yerini alıyor. Eğer henüz izlemediyseniz ve izlemek gibi bir planınız var ise dizi Blutv üzerinden izleyebilirsiniz.

Siz okuyucularımız için de aşağıya Game of Thrones dizisi içerisinden bir kaç fotoğraf ve o efsane jenerik müziğini bırakıyorum.

 • game of thrones
 • game of thrones
 • game of thrones
 • game of thrones
 • game of thrones
 • game of thrones
 • game of thrones
 • game of thrones

Bir önceki yazımız olan Sea of Thieves İnceleme’sini okumak için buraya tıklayabilir daha yeni çıkan Marvel Dizilerinden olan The Falcon and The Winter Soldier İnceleme’sini okumak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir