Menü Kapat

Kuroko no Basket İnceleme

Kuroko no Basket İnceleme

Teiko Orta okulu basketbol takımı ,eski takımında 5 tane dahi bulunduran ”Mucize Nesil” adı verilen oyunculara sahipti. Fakat kimsenin bilmediği bir oyuncu daha vardı; Hayalet altıncı oyuncu.

Konusuna değinecek olursak :

Mucize nesil adı verilen bu takım ortaokulda rakiplerine karşı ezici galibiyetler alan bir takımdır. Her karakterin kendi stili ve oyun tarzı geliştikçe birbirlerinden kopmaya başlayan bu takım liseye geçtikleri zaman tamamen dağılmışlardır. Hayalet altıncı oyuncu olan Kuroko Tetsuya, basketbolun takım oyunu olduğunu ve eğlencenin esas olduğunu eski takım arkadaşlarına kanıtlama gayesindedir.

Her biri ünlü takımlara giden eski takım arkadaşlarının aksine kendisi basketbol takımı yeni açılmış olan Seirin Lisesine gitmiştir. Ayrıca bu takıma yine yeni gelmiş olan uzun boylu ve asi bir kişiliğe sahip Taiga Kagami ile tanışır. Kagami ortaokulun çoğunu Amerika’da geçirmiş olup ilk geldiğinde Japon basketbolunu küçümsemektedir, ta ki; Mucize Nesil oyuncularını öğrenene kadar. Kuroko , Kagami’ye Mucize Nesil oyuncularını tek başına yenemeyeceğini söyleyerek Kagami’nin gölgesi olmaya karar verir ve birbirlerine Mucize Nesil’i beraber yenecekleri hakkında söz verirler. 

Genel olarak konu böyle ve bölümler genelde basketbol maçlarıyla geçiyor, aşk teması neredeyse hiç yok denilebilir, komedi kısmı ise abartılmamış ve tam kararında olmuş denilebilir. Spor animesi olduğu için ön yargıyla yaklaşan insanlar olduğunu görüyorum hatta bende öyleydim ancak bir bakayım diye merak ettiğim animeyi soluksuz bir şekilde izledim. Elbette bazı abartıya kaçılmış yerler var, zaman zaman yok artık o kadar da değil dediğim yerler oldu ama yine de seyir zevki yüksek keyifli bir anime olduğunu söylemek gerekir.

Kuroko No Basket Kaç Sezon ?

Kuroko no Basket kaç sezon ?

Her sezonunda 25’er bölüm bulunan 3 sezonluk bir yapım. Bunun yanında ovalar ve Kuroko no Basket : Last Game adlı filme de sahip. 

Kuroko no Basket Karakterleri

Kuroko Tetsuya

 

Hayalet altıncı oyuncu veya gölge adam olarak bilinen Kuroko Tetsuya başrol karakterimiz. Basketbolda pas atmak dışında hiçbir yeteneği bulunmayan Kuroko tamamen takımını desteklemeye yönelik oyun sergiliyor. Sessiz ve soğuk olmasının yanısıra bir o kadar da hırslıdır.

Kagami Taiga

Mucize Nesil’e meydan okuyan ikinci başrol karakterimiz Kagami Taiga. Kendini sürekli geliştiren, hırslı Seirin Takımının yıldız oyuncusudur. Güçlü olduğu asıl konu çok yükseğe zıplaması ve o smaçlarıdır.

Kise Ryota

Kagami’nin ilk karşılaştığı Mucize Nesil oyuncusu Kise Ryota aslında modeldir. Yaptığı her şeyde sürekli en iyi olmayı başaran Kise ortaokulda bunu da deneyeyim diyerek basketbola başlamıştır. Ancak bunda en iyi olması tahmin ettiği kadar kolay olmayacak gibi. Kise’nin asıl yeteneği gördüğü her şeyi kopyalayabilmesidir. Bir hareket karşısında yapıldığında aynısını kendisi de yapabilmektedir.

Midorima Shintarou

Midorima Shintaro; burçlara yıldız falına ve şanslı eşyalara takıntılı olan Midorima ne kadar soğuk görünürse görünsün aslında içinden çok sıcakkanlı birisi olduğunu bize belli etmektedir. Yeteneği ise asla şut kaçırmamasıdır. Kendi potasının altından bile karşı potaya hiç kaçırmadan şut atabiliyor. 3 sayılık atışların smaçlardan daha önemli olduğu görüşünde. 

Aomine Daiki

Belki de çoğu insanın en sevdiği karakterlerden birisi olan Aomine Daiki ; sürekli olan ezici üstünlükleri ile basketboldan sıkılmış, antrenmanlara bile katılmayan birisidir. Bir zamanlar Kuroko ile çok iyi ikili olan Aomine geliştikçe diğer herkese olduğu gibi takımından kopmuş ve bireysel bir oyun sergilemeye başlamıştır. Asıl yeteneği ise çok küçük yaşlardan beri sokak basketbolu oynadığı için belirli bi formunun olmamasıdır, yani ne yapacağını asla kestiremiyorsunuz. İstediği zaman performansının yüzde yüzüne çıkabilen Aomine Mucize Nesil’in yıldız oyuncusu olarak geçmektedir.

Murasakabira Atsushi

Murasakabira Atsushi; Çok uzun boyuyla genelde savunmada oynayan dev adam, sürekli abur cubur yiyen çok tembel bir kişiliğe sahiptir. Basketbolun sıkıcı olduğunu ve sadece uzun insanların yapabileceği bir şey olduğunu savunur. Savunmada çok güçlü olan Atsushi , atakta ise tam bir canavardır,sadece vücudunu yormak istemediği için pek atak oynamıyor.Asıl özelliği çok uzun ve güçlü olması.

Akashi Seijuro

Akashi Seijuro için son düşman diyebiliriz. Mucize Nesil’in kaptanı olan Akashi çift kişiliğe sahip birisidir. Tüm Mucize Nesil oyuncuları kendi yeteneklerini keşfedip takımdan kopmaya başlarken Akashi altta kalmamak için kötü olan tarafını ortaya çıkarmıştır. Kuroko’nun yeteneğini de kendisi keşfetmiş olup herkesin potansiyelini ortaya çıkarabiliyor. Ama asıl yeteneği ise imparator gözlerine sahip olması, rakibi hamle yapmadan önce ne yapacağını görebilen akashi rakibinin hem ofansını hem defansını etkisiz hale getirebiliyor. Daha önce hiç kaybetmemiş olan Akashi , ben mutlağım, emirlerim kesindir gibi sözleriyle bilinip biraz kompleksli bir kişiliğe sahiptir. Ama animenin sonunda ondan sandığınız gibi nefret de etmeyeceksiniz.

Ayrıca oyunlarla ilgileniyorsanız en son yayınladığımız Rainbow Six Siege incelemesini okuyarak oyunun nasıl olduğunu görebilir ve almak isterseniz nasıl bir yapıda olduğuna bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir