Menü Kapat

The Falcon and The Winter Soldier

The Falcon and The Winter Soldier İnceleme

Daha önce Marvel’ın WandaVision incelemesini yapmıştık ve artık şimdi sıra The Falcon and The Winter Soldier’a geldi.

the falcon and the winter soldier

Dizi; Avengers Endgame sonrası, Steve Rogers’ın kalkanını Sam Wilson’a vermesini ve onun yeni Kaptan Amerika olmasını anlatıyor. Ancak sadece onun Kaptan Amerika olmasını değil, ayrıca The Winter Soldier olarak tanınan Bucky Barnes dostumuzun yeni hayatını da izlemiş oluyoruz. Spoiler vermeden özetlemek gerekirse kısacası bu ikilinin olaylar peşinde koşmasını anlatıyor.

Biliyorsunuz ki WandaVision çıktığı zaman herkes çılgınlar gibi teoriler üretmeye başlamıştı, ancak bu teorilerin çoğu dizide çıkmayınca buruk bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Buna rağmen geriye bakınca WandaVision’ın iyi bir dizi olduğunu söyleyebiliriz. 

The Falcon and The Winter Soldier ise WandaVision’a göre daha oturaklı ilerliyor. Aynı zamanda size Marvel filmlerinin kalitesini de hissettiriyor diyebiliriz. Çok fazla teori kurmadan, aksiyon sahneleri ve ufak şakaları ile güzel bir şekilde ilerliyor. Toplamda 6 bölümü bulunuyor ve her bölüm ortalama 50 dakikadan oluşuyor. Eğer Marvel’ı eğlencesine takip ediyorsanız ve büyük beklentileriniz yok ise muhtemelen bu diziyi seversiniz.

The Falcon and The Winter Soldier Spoiler’lı İnceleme

Dizi; Avengers Endgame sonrası, Steve Rogers’ın kalkanını Sam Wilson’a vermesini ve onun yeni Kaptan Amerika olmasını anlatıyor demiştik.

Tabi her şey o kadar basit olmuyor. Sam kalkana uygun olmadığını düşünerek ABD hükümetine teslim ediyor. Ancak Amerikan Hükümeti ise yeni bir sembole ihtiyaç olduğunu düşünerek John Walker adında başarılı bir askeri yeni Kaptan Amerika ilan ediyor.

Bu esnada devlet tarafından zorunlu kılınan terapilere katılan Bucky bu olayı gördükten sonra Sam’in yanına geliyor ve ikilinin hikayesi başlamış oluyor denilebilir. Bucky kalkanı başkasına verdiği için Sam’e kızgın olduğu için ara ara karşılıklı atışmalarını da görüyoruz. 

Ayrıca süper asker serumu olarak bilinen, insanları çok daha güçlü yapan serumların kötü adamların elinde  tekrardan ortaya çıktığını görüyoruz. Her biri bu serumdan almış ve güçlenmişler. Sam ve Bucky de birlikte onları durdurmaya çalışıyorlar. Hatta John Walker da onları durdurmaya çalıştığı için bizimkilere müttefik olmayı teklif etse bile Sam ve Buck bunu kabul etmiyor. 

Bu arada John Walker, Steve Rogers gibi süper asker değil, ekstra bir gücü yok anlayacağınız. Bu sebeple biraz zayıf kalıyor ve birkaç sefer farklı kişilerden dayak yedikten sonra eline geçen bir serumu kullanıyor. Adamımız aslında iyi biri olsa da kafa çok sağlam değil, serumları alınca da hepten kafayı yiyor hatta birisinin ortağını öldürdüğünü düşündüğü için o adamı öldürüyor. Tüm halkın gözü önünde böyle çıldırmışcasına bir hareket yaptığı için Kaptan Amerika görevinden alınıyor.

john walker captain america

Son bölümde ise Falcon’un siyahi birisi olarak Kaptan Amerika olmanın ne kadar zor olduğunu bilmesine rağmen bu görevi yaptığını görüyoruz. Artık tamamen Kaptan Amerikaya dönüştü yani. Ayrıca Wakanda teknolojisiyle yapılmış bir kostümü bile var. 

Genel olarak dizide Bucky biraz arka planda kalmış ve Falcon’a odaklanılmış ancak yinede birkaç nokta dışında gözünüze çok batmıyor bu. Benim gözüme batan kısım ise Bucky’nin daha serumun güçlerine yeni sahip olmuş çocuktan dayak yemesi oldu.

Sonuç olarak son bölümde Sam, Bucky birlikte savaşıyorlar hatta John Walker da onlara yardım ediyor. Birisini öldürdüğü için halkın gözünden düşüp geri plana atılsa bile son bölümde tekrar iyi olduğunu göstererek halkın sevgisini kazanmayı başarıyor. Sam, Kaptan Amerika olarak kabul görülüyor. Bucky terapisini bitirip kendini rahatlatmak konusunda büyük bir adım atıyor ve karakter gelişimleri güzel bir şekilde tamamlanıyor benim fikrimce.

Eskilerden Steve ve Sam’e yardım eden Sharon karakterinin geri döndüğünü de görüyoruz. Ablamız Amerika’da hala kaçak durumunda olduğu için ülkeye giremiyor. Madripoor adlı bir yerde bizimkilerle karşılaşıyorlar ve yardım ediyor. Son bölümde ise Powerbroker adlı kötü adamın aslında kendisi olduğunu öğreniyoruz. Açıkçası bu denli iyi bir insan olan birisinin kötü adama dönüşmesi fikri benim çok hoşuma gitmedi ama yaşadıklarından dolayı da onu suçlayamıyorum.

Dizide yer alan diğer sürpriz karakter ise eskilerden tanıdığımız, Civil War’un çıkmasına sebebiyet veren kişi olan Zemo. Daha fazla bilgiye sahip olduğu gerekçesi ile bizimkiler Zemo’nun hapisten kaçmasına yardım ediyorlar ve 3’lü grup halinde takılıyorlar. Hatta Zemo’nun dizi içindeki dans sahnesi birçok hayran tarafından çok sevildi. Sam Karli’nin daha çocuk olduğunu ve onu kurtarabileceğini düşünse de Zemo serumu kullanan o kişilerin ölmesi gerektiğini söylüyor. Wakanda’dan gelen Ayo, Zemoyu tekrardan mahkum etse bile Zemo içeriden serum kullanan kişileri öldürmeyi başarıyor.

the falcon and the winter soldier

Dizinin genel konusu, ilerleyişi ve benim fikirlerim bu şekilde. Siz de düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın. Ve sizler için Zemo’nun viral olan o bir saatlik dans videosunu şuraya bırakayım. İyi seyirler 🙂

Ayrıca bir önceki yazımız olan Days Gone İnceleme’sini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer bir Marvel dizisi olan WandaVision İnceleme’sini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Disney+ mağazasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir