Menü Kapat

The Witcher 3; The Witcher 3 Wild Hunt İnceleme

Bildiğiniz üzere 2015 yılında çıkış yapmış olup adından hala bahsettirebilen bir oyun olan The Witcher 3 Wild Hunt oldukça popüler ve birçok kişi tarafından seviliyor. Birçok yönden iyi olan bu oyunu sizler için inceliyoruz. İlk olarak oyun 18 Mayıs 2015 tarihinde çıkış yapmış ve insanların ilgisini toplamıştır. CD Project Red adındaki bir firma tarafından yapılan bu oyun Polonyalı yazar olan Andrzej Sapkowski tarafından yazılmış olan The Witcher adlı roman serisinden uyarlanıyor. Güncel olarak 8 adet The Witcher kitabı bulunan Andrzej Sapkowski CD Project Red’in oyununu yapması ile popülerleşmiş ve tanınmaya başlamıştır.

The Witcher 3 Wild Hunt Konu

İlk iki oyundan sonrasını anlatan 3.oyunda asıl hikaye Wild Hunt’ın Ciri’nin peşinde olmasını ve Geralt’ın Ciri’yi bulup birlikte Wild Hunt’a karşı durmalarını konu ediniyor. En kısa şekilde anlatacak olursak genel hikaye böyle. Daha detaylı anlatmamız gerekirse Wild Hunt’ın istilası yüzünden Kaer Morhen’dan giden Ciri sahip olduğu kadim kan yüzünden Wild Hunt tarafından yakalanmaya çalışıyor. Aynı zamanda bunu bilen Geralt, Ciri’ye bir şey olmaması ve yakalanmaması için Ciri’nin peşinden gidiyor. İlk başta Velen’de başlayan bu oyunda Ciri’nin izlerini bulabilmek için insanlarla iş birliği yapıp bilgi toplamaya çalışıyoruz.

İnsanların bizlere verecek oldukları bilgileri alabilmemiz için onların istediklerini yapmamız ve yaşadıkları sorunları gidermemiz gerekiyor. Bu sorunlara örnek verecek olursa sadece şu yaratığı öldürden ibaret değil yan görevler olarak başlı başına ayrı hikayeye sahip. En kolay olarak verebileceğim örnek Baron’un yan görevleri tek başına bile ayrı bir hikayeye sahip. Tekrar kısaca söylememiz gerekirse The Witcher 3 Wild Hunt’ın hikayesi Wild Hunt’tan kaçan Ciri’yi bulmak ve onu korumak.

The Witcher 3 Wild Hunt Dlcler

Bildiğiniz üzere The Witcher 3 sadece ana hikayeye sahip bir oyun değil ayrıca oyunda genişleme pakedi adında bir dlc pakedi bulunmakta bu dlc pakedinin içinde 2 ayrı hikayeye sahip dlc bulunmaktadır. Eğer bu genişleme pakedini alırsanız oyununuz yaklaşık 30 gb yer kaplarken 50 gb’a çıkıyor.

Bu dlc’lerde sadece karakter, canavar, kılıç geliyor boşu boşuna almamıza gerek yok diye düşünmeyin çünkü bu dlc’ler oyuna başlı başına yeni ek görevler, ana hikaye ve yan hikaye ekliyor. Ana oyunu bitirdikten sonra bu dlc’lere geçerek başka hikayeler de bitirebilirsiniz. İsterseniz bu dlc’lerin ne olduğuna geçelim.

The Witcher 3 Hearts of Stone

Bu dlc’yi satın aldığınızda oyuna ek olarak bir görev geliyor ve bu görev sizden bir bölgedeki ilan tahtasına gitmenizi istiyor. Bu ilan tahtasına gittiğinizde sinematik çıkıyor ve bu dlc’nin ana hikayesi başlıyor. [Spoiler] Hikayeden bahsetmemiz gerekirsa olaylar şöyle; Geralt, Novigrad’da Olgierd adındaki bir zengin ve konak sahibi insandan kontrakt alır. Bu kontrakt Novigrad kanalizasyonlarında büyük ve mutasyona uğramış kurbağa insanı avlamaktır. Geralt bu kurbağayı avladığında kurbağanın vücudundan çıkan sıvıdan dolayı bayılır ve bayılırken öldürdüğü kurbağanın insana dönüşmesini görür. Bayıldıktan sonra yanlarına bir grup insan gelir ve Geralt’ı alıp hapse atarlar çünkü öldürdüğü kurbağa aslında bir presns olduğu ortaya çıkar.

Geralt ile prensi yan yana gören o insanlar prensi Geralt’ın öldürdüğünü düşünüp hapse atarlar. İnsanlar Geralt’ı başka bir yere götürürlerken gemide bir kaza olur ve Geralt serbest kalır. Bu kazaya sebep olan kişi ise Gaunter O’Dimm’dir. Gaunter O’Dimm Geralt’ı serbest bırakması karşılığında kontraktı aldığı kişi olan Olgierd’i öldürmesini ister. Gaunter O’Dimm ise şeytan tarzı bir büyücüdür. İnsanlarla anlaşma yapıp karşılığında ruhlarını sömüren birisidir. Ana hikaye böyle başlıyor devamında neler olduğunu ve seçiminize göre kimi öldüreceğinizi ya da kimi öldürmeyeceğinizi seçiyorsunuz. Ve yaptığınız seçimlere göre hikaye ona göre şekilleniyor.

The Witcher 3 Blood and Wine

the witcher 3 blood and wine 1920x1080

Bu dlc bir önceki dlc olan Hearts of Stone’dan daha uzun sürüyor ve ayrı olarak yeni bir bölge açıyor. Şahsen söylemek gerekirse ben Blood and Wine’ı biraz daha beğenmiştim fakat Hearts of Stone’un hikayesi de ayrı bir güzelliğe sahip. İsterseniz gelin Blood and Wine hikayesini sizler için açıklayalım.

[Spoiler] Hikaye Toussaint adındaki şarabı ve bağları ile ünlü olan bir krallığın düşesi Anna Herietta’nın Geralt’a bir teklif sunması üzerine başlıyor. Krallığın şövalyesi olan 2 kişinin garip bir şekilde öldürülmesi yüzünden Geralt çağırılıyor ve bu öldürmeye sebep olan canavarın öldürülmesi isteniyor. Geralt Toussaint’a vardığı sırada 3.bir şövalyenin öldürüldüğünü öğrenir. Şövalyelerin cesetlerini ve öldürüldüğü yerleri inceler ve işin içinde vampirlerin olduğunu öğrenir. İşin içinde vampirlerin olduğu için Geralt, vampir arkadaşı Regis’in yanına gider ve bu konuda yardım ister. Hikaye kısaca bahsetmemiz gerekirse böyle başlıyor ve devam ediyor. Sırf bu dlc yaklaşık 40 saat sürmekte.

The Witcher 3 Sistem Gereksinimleri

Minimum sistem gereksinimleri:

  • İşlemci: Intel Core i5-2500K 3.3GHz / AMD Phenom II X4 940
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD 7870
  • Ram: 6GB RAM
  • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7 veya 64-bit Windows 8 (8.1)
  • Depolama: 50 GB boş sabit disk alanı

Önerilen sistem gereksinimleri:

  • İşlemci: Intel Core i7 3770 3,4 GHz / AMD AMD FX-8350 4 GHz
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 770 / AMD Radeon R9 290
  • Ram: 8GB RAM
  • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7 veya 64-bit Windows 8 (8.1)
  • Depolama: 50 GB boş sabit disk alanı

The Witcher 3 Wild Hunt incelememizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir önceki yazımız olan 10 tane fps oyunu önerisi yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer The Witcher 3 Wild Hunt’ın steam mağazasına ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Ve 5 Nisan’a kadar indirimli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir