Menü Kapat

WandaVision İnceleme

WandaVision İnceleme

wandavision

WandaVision 2021 yılında çıkan toplamda 9 bölümlük mini dizidir. Avengers Endgame sonrasında Wanda karakterinin yaşadıklarını anlatıyor. Dizi, diğer marvel filmlerinden farklı ve alışılmadık şekilde sitcom tarzında. İlk iki bölüm tamamen siyah beyaz olup espriler üzerine kurulmuş ve hikaye sanki ilerlemiyor gibi hissettiriyor. Ancak bölümler ilerledikçe olayların içine daha çok dalıyor ve merak ediyorsunuz. Daha önceki marvel filmlerini izlemediyseniz çok fazla eksikliğini çekeceğiniz bir şey yok zaten dizide size hikayeleri tekrardan gösteriyor. Ancak daha iyi anlamlandırabilmek için filmleri yine de izlemenizi tavsiye ederiz. Bundan sonraki alanlar spoiler içerecektir dostlarım.

Wanda’nın Avengers İnfinity War sırasında Vision’ı tam 2 kere kaybettiğini biliyoruz. Endgame filminde de ne kadar üzgün ve sinirli olduğunu anlayabilmiştik. Hepimiz bu dizide Wanda’nın delirip kötü birisine dönüşeceğini düşünmüştük ancak henüz bunu yapmadılar, sadece buna biraz zemin hazırladılar. Wanda’nın geçmiş hikayesini bize bir kez daha, detaylı bir şekilde gösterdiler ve aslında Wanda’nın güçlerinin zihin taşından önce de olduğunu küçük yaşta evlerine düşen bombanın patlamamasının sebebinin Wanda olduğunu da bize gösterdiler.

Dizideki baş kötümüz Agatha Harkness gibi görünüyor ama arkasında başka birileri var mı onu henüz bilemiyoruz. Kendisi Wanda gibi bir cadı ve istediği şey Scarlett Witch güçlerine sahip olmak. Çokça kez Wanda’nın aklını karıştırdığını görüyoruz ve final bölümünde aralarında güzel bir savaş görüyoruz. Wanda’nın, Doctor Strange’den bile daha güçlü konuma geldiği belirtilen bölümde savaş sahnesindeki kostümü ise gerçekten etkileyiciydi. Ayrıca Vision’ın , beyaz Vision ile konuşması benim çok hoşuma gitti. Eğer süper kahraman dizilerini pek sevmiyorsanız bile bu, diğer bu tarz dizilerden biraz daha farklı işlenişi nedeniyle hoşunuza gidebilir.

WandaVision Nereden İzlenir ?

WandaVision Disney+ ‘ta yayınlanmış olup maalesef türkiyede bu desteklenmemektedir. Peki netflixte de bulunmayan WandaVision’ı nereden izleyebilirsiniz. Bunun cevabı maalesef korsan kaynaklara başvurmak olacaktır.

Paralel Evrenlere Giriş Yapıldı mı?

wandavision

Hepimiz Evan Peters’ı kapıda gördükten sonra sonunda paralel evrenlere giriş yapıldı mı? Diyerek çılgınca beklentilere girdik. Tam bu noktada bölümler bizi daha fazla içine çekmeye başladı, itiraf etmek gerekirse ben Marvel evrenindeki Quicksilver’ın bir şekilde ölümden geri gelmesini bekliyordum. Ancak hiçbirimizin beklediği şeyler gerçekleşmedi ve hepimiz bu muydu yani dedik.

Özellikle bu adamın Agatha’nın kontrolü altında olan bir mahalle sakini olduğunu öğrenince büyük bir hayal kırıklığı yaşadık. İsmi de Ralph Bohner’mış. Tekrardan teoriler üretip kendimizi üzmenin anlamı olmasa da ben Marvel’ın bu işi böyle ucu açık bir şekilde bırakacağını düşünmüyorum. Yani ilerleyen filmlerde bu adamı tekrar başka isimlerde bile görebiliriz, ne de olsa kontrol edilse bile nasıl hızlı koşabildiğini bize henüz açıklamadılar.

Doctor Strange Var mıydı?

wandavision

Quicksilver teorisinin gerçekleşmediğini söylemiştik. Peki Doctor Strange dizide var mıydı? Maalesef herkesin sabırla beklediği Doctor Strange bu dizide görünmedi. Aslında böyle büyük bir beklentiye girmekte pek haksız sayılmazdık çünkü Doctor Strange in the Multiverse of Madness filminde Wanda’nın yer alacağını uzun zamandır biliyoruz. Paul Bettany’nin de birlikte çalışmak istediğim birisiyle çalıştım gibi sözlerinden sonra hepimiz o bağlantıyı bu dizinin sonunda kuracaklar sanmıştık. Biliyorum hepiniz dizinin son dakikalarına doğru neredesin gel artık Strange dediniz. Ama gelmemiş olmamasına rağmen bu beni üzmedi çünkü gerçekten güzel bir final bölümü izledik.

Belirsiz Kalanlar

Son olarak belirsiz kalan şeyler de oldu biraz da bunlardan bahsedelim.

Vision Nereye Gitti ?

vision

Wanda’nın hex alanı içinde yaratmış olduğu Vision ile İnfinity War sırasında ölmüş sonra Hayward tarafından ele geçirilip tekrar birleştirilmiş Vision’ın konuşması harika bir olaydı. Ancak bu beyaz Vision Hayward’ın eline nasıl geçti, yenilmezler neden ona teslim etti gibi belirsiz şeylerde var. Bizim hayal ürünü olan Vision ile konuşmasından sonra hafızası yerine gelen gerçek Vision oradan ayrılmıştı. Peki nereye gitti? Bunun tam bir belirsizlik olduğu belli ancak bize kalırsa anıları yerine gelmesine rağmen hisleri geri gelmedi. Yani artık o tam anlamıyla eski Vision değil. Tabi bunu çıkacak olan sonraki filmlerde hep beraber öğreneceğiz.

Tommy ve Billy Öldü mü ?

Bu soru da büyük kesimin aklını karıştırdı. Son sahnede Wanda çocuklara beni anneniz olarak seçtiğiniz için teşekkür ederim diyip hex alanını tamamen düzeltmişti. Burada Vision ve çocukların yok olduğunu gördük.Ancak After Credit sahnesinde ise Wanda’nın Agatha’dan ele geçirdiği büyü kitabını okuduğunu görüyor ve çocukların sesini duyuyoruz. Bu da herkesin aklına 2 şeyi getiriyor; Wanda çocuklarını geri getirmeye mi çalışıyor yoksa çocuklar aslında ölmedi mi ? Çizgi romanlarda New Avengers ekibinde olan bu çocukları sonraki filmlerde tekrar göreceğimize hiç şüphe yok.

Darcy ve Jimmy Woo

Çok fazla önemli olmasa bile Darcy ve Jimmy Woo’ya ne olduğu da merak konusu. Bizce diziye güzel renk katan karakterler olarak finalde 2 saniye gözükmeleri biraz saçma olmuş. En azından olaylar bittikten sonra ne yaptıkları, nereye gittikleri gösterilebilirdi. Jimmy Woo karakterini daha fazla görür müyüz bilinmez ama Darcy karakterini muhtemelen Thor: Love and Thunder filminde görebiliriz.

Genel olarak çok fazla teori üretmeden, çerezlik niyetine izlenebilecek farklı ve güzel bir dizi olduğunu düşünüyoruz. İlk iki bölüm size sıkıcı gelse bile devamında bundan kurtulacağınız eğlenceli bir yapım.

Eğer bir önceki yazımız olan Kuroko no Basket incelememizi okumak isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir